Jaké separačky zvolit

Jaké separačky zvolit

 

Separační pleny se vkládají do plenky jako nejbližší vrstva k dětskému zadečku. Usnadňují manipulaci s použitou plenou a udržují zadeček déle v suchu. Na trhu je ale velké množství druhů a výrobců. Jak se v nich zorientovat a které vybrat?

 

5 separ

 

Pro udržení pleny "zářivě bílé" (rozuměj bez fleků) doporučuji používat separační plenky. Existuje několik druhů separačních plen. Pratelné separačky jsou ze 100% polyesteru - fleecu. Tyto separačky jsou znovu použitelné, pratelné téměř donekonečna, tím jsou celkem dost eko. Moč proteče skrz ní, ale díky tomu, že sama o sobě tekutinu nenasákne, pouze propustí, zůstává relativně suchá a navozuje tak v plence pocit sucha. Mají ale i několik mínusů. Není dobré je prát v pracím prášku obsahujícím mýdlo, protože mýdlo fleece zanáší, tekutina potom neproteče skrz separačku, ale steče po ní bokem a zadělává tak na nehodu protečení kolem nožiček. Protože nejsou z přírodního materiálu, ale z polyesteru, mohou na ně některé děti reagovat špatně (tzn. začervenáním, vyrážkou). Hodně citliví na polyester na pokožce bývají exematici. Před nákupem většího množství těchto separaček je dobré nejprve jednu vyzkoušet. A poslední z velkých mínusů těchto plen je fakt, že ne každá dětská stolice z ní lze jednoduše vyklepnout do záchodu. Dokud ještě děti nemají pevný bobek, je nutné znečištěnou separačku zbavit stolice (např. osprchovat nad kýblem, který následně vylijeme do záchodu), přeprat v ruce a až poté uložit k ostatním použitým plenkám. Takže je na Vašem uvážení, jestli odbobkovávat separačku a plenu nebo jenom plenu. Já mám jasno, já flísky moc ráda nemám.

Dále existují separační plenky jednorázové. Těch je také mnoho druhů, zmíním jenom ty nejčastější. Pro úplně nejmenší kojená miminka jsou nejlepší celulózové separačky, dobře sají, rychle schnou, mají ideální vlastnosti pro udržení řídké stolice kojenců. Počůrané separačky lze 3-4x vyprat (nutné prát v prací síťce, jinak mohou ucpat pračku) a pokakané se jednoduše celé i s nadílkou vyhodí. Je diskutabilní místo, kam se vyhazují. Někde se můžete dočíst, že se dají spláchnout, ale to určitě nedoporučuji. Jsou sice eko a rozložitelné a tak, ale za prvé mohou ucpat odpadové trubky u Vás doma a to nechcete a za druhé dělají velký nepořádek v čističkách odpadních vod a to nechceme nikdo. Takže určitě je nesplachujte!! Vyhazovat tedy i s nadílkou do komunálního odpadu. 

Dalším druhem jsou viskózové separačky. Ty jsou vhodné pro větší děti s tuhou stolicí. Některé druhy lze několikrát vyprat, některé ne. Časem můžu doplnit konkrétní seznam. Manipuluje se s nimi stejně jako s celulózovými.

Některé druhy separaček lze pořídit v lékárnách nebo zdravotnických potřebách. Běžně dostupné v prodejnách Tesco bývají separačky mioliners od Bambinomio. Jsou dražší, po vyprání už nejdou použít, ale jako nouzovka nám posloužily dobře. 

Za mě úplný top mezi separačkami je perlan. Perlan koupíte běžně v lékárně i zdravotnických potřebách. Buď ho mají skladem nebo Vám ho objednají. Prodává se v roli nebo už nastřihaný na určité rozměry. V roli vyjde o něco levněji. Nastříháte si ho na rozměr podle vašich potřeb. Jedna role vyjde přibližně na 500-600Kč a vydrží Vám klidně i jedno a půl dítěte (rozuměj 1,5 plenkovacího období). Finančně tedy nesrovnatelně méně než při nákupu klasických separaček. Perlan lze používat místo celulózových i viskózových plen, Krásně nahradí vlhčené ubrousky a pokud se Vám dítko odplenkuje dřív, než ho stačíte vypotřebovat, parádně zastane místo hadrů na úklid... Lze ho několikrát vyprat v pračce. Je všestranný, levný a český... Píšou o něm: Perlan je netkaná textilie ze 100% viskózy, atestována Státním zdravotním ústavem pro přímý styk s pokožkou a potravinami. Je hojně využívána ve zdravotnictví. Ideální prostředek osobní hygieny, např. na mytí dětské pokožky, péče o seniory, či jako utěrka, ručník nebo bryndák. Lze také využít jako nepostradatelný pomocník v domácnosti na úklidové práce, mytí nádobí, oken apod.

Výhody perlanu: netkaná textilie ze 100% viskózy (přírodní materiál), mimořádná savost (až 10-ti násobek vlastní hmotnosti), pevnost a odolnost za sucha i za mokra a je příjemný na dotek. Je snadno ekologicky odbouratelný, lze jej likvidovat i kompostováním. Český výrobek, vyráběný od roku 1981. 

Ať zvolíte jakoukoli variantu separačních plen, budou Vám velkými pomocníky v péči o látkové pleny. Samozřejmě lze látkovat i bez nich, ale proč si práci neusnadnit, když tu možnost máme.

 

 

 

 

Zpět do obchodu