5 rozdílů mezi otáčenými a obšívanými látkovými vložkami

V krátkosti vysvětlím rozdíly mezi obšívanými a otáčenými vložkami. Každá metoda šití má své pro a proti, každá má své zastánkyně i odpůrkyně. Já mám obě metody stejně oblíbené, ráda je střídám, abych měla v dílně pestro.

 


 
 
 
 
 
 
 
 

OBŠÍVANÉ vložky

jsou v současné době asi nejrozšířenější látkové vložky. Jejich výroba je jednodušší, rychlejší, při obšívání hustým stehem na overlocku se dají schovat nerovnosti, to se také odráží v mírně nižší ceně. Nejčastěji jsou šité se savým jádrem přišitým shora. To má velikou výhodu v tom, že okraje jádra dělají přirozené mantinely, krev má čas se vsáknout tam, kam má a nestéká po křidélkách. Takto šitá vložka zároveň lépe zachovává tvar a lépe drží na místě. Další výhodou je to, že okraje obšité na overlocku vydrží déle (tvoří jakoby ochranný lem kolem dokola, který brání opotřebení látky).

Naneštěstí pro ně se nejčastěji šijí polyesterovými nitěmi, které jsou sice držáci a když už by se vám měla vložka rozpadnout, nitě budou to poslední, co opustí loď, na druhou stranu je to pořád polyester - umělé vlákno, které při tak hustém obšití může citlivějším ženám vadit. Mohou vložku dělat nepohodlnou a škrábavou. 

 


OTÁČENÉ vložky

jsou zase oblíbené pro své jemné a tenké okraje. Nemají husté obšití. Ani nejcitlivějším ženám se nestává, že by byly nepříjemné nebo že by škrábaly. Jejich zpracování je náročnější na přesnost a čas, jsou proto i lépe cenově ohodnoceny. 

Vidím na nich dva docela zásadní mínusy. Prvním je fakt, že otáčená vložka nevydrží tolik pracích cyklů. Látka po obvodu vložky je velmi namáhána a nošením a třením v pračce se tenčí tak, až se za nějaký čas prodře úplně. Vložka je většinou funkční i nějakou dobu potom, ale už není tak hezká. Její životnost je však stále počítána na roky!!! Jako druhý mínus vidím to, že tyto vložky mají většinou savé jádro všité uvnitř vložky. Ta potom trochu hůře drží tvar a může se stát, že krev, která se nestihne vsáknou doprostřed vložky, steče po dotykové látce po křidélkách (ona ta krev prakticky nesteče, ale ta látka, která je dotyková a plynule přechází do křidélek táhne vlhkost a může se stát, že krev nezůstane tam, kde má...) Krkolomně řečeno, ale snad si rozumíme.


Šijí se i vložky kombinované

 Jsou otáčené a mají otáčené jádro našité shora na těle vložky. Ty by byly určitě TOP, ale zase nemívají tak tenké okraje. Mají totiž v jednom místě dvě otáčená tělesa (tedy až 8 vrstev materiálu). Potom se dělá savé jádro mírně menší, aby obě látky nekončily na stejném místě. A v neposlední řadě se šijí i vložky kombinací otáčené a obšívané na overu.
 
Existuje veliké množství kombinací technik, materiálů. Každá žena, která vložky vyvíjí a šije má jiné preference a to, co vyhovuje jedné ženě druhé sedět nemusí. 

Proto je dobré studovat, ptát se a zkoušet různé značky, materiály a střihy.
I přes všechny mínusy, které jsem tu uvedla, se látkové vložky naprosto nedají srovnat s vložkami jednorázovými. A byla by škoda, aby po jednom pokusu se zrovna nepadnoucí vložkou ženy látkové vložky zavrhly... Tak látce zdar, krásné ženy!

Zpět do obchodu