5 pravidel jak správně pečovat o látkové pleny

Jak pečovat o látkové pleny, aby dlouho sloužily, není žádná věda. Stačí se jen držet následujících pěti pravidel.

 

1. Znečištěné látkové pleny skladujte v uzavíratelné nádobě nasucho a nejpozději třetí den je vyperte. Prakticky to znamená, že počůranou plenu vhodíte rovnou do prázdného kyblíku (bez vody), více znečištěnou plenu zbavíte případného pevného obsahu a opláchnutou, osprchovanou nebo oškrabanou vhodíte do kyblíku. Použití separačních plen Vám práci výrazně ulehčí. Jejich druhy a rozdíly jsem pro vás sepsala zde. Počůrané separačky vhodíte do síťky na praní a můžete je opakovaně vyprat (podle druhu a výrobce - průměrně až 7 krát). Separačku se stolicí likvidujte následujícími způsoby: pokud je stolice řídká a se separačkou tvoří nerozlučnou dvojku, hoďte vše rovnou do komunálu. Je-li pevná složka oddělitelná či odkulitelná, odkulte ji do toalety a znečištěnou separační plenu vyhodíte opět do směsného odpadu. Naprosto nevhodné je separačku vhazovat do toalety společně s nadílkou!!! I přesto, že to někteří výrobci "povolují", separačky do odpadních vod nepatří. Nestihnou se po cestě do čističky rozložit a tam pak dělají nemalé problémy. Po naplnění pračky, nejpozději však třetí den, plenky vymáchejte v samostatném programu bez prášku s odstředěním a následně vyperte na 60°C. Látkové pleny už nemusíte vyvařovat! Věřím, že doma máte plně automatickou pračku a některý z moderních pracích prášků (o volbě vhodného pracího prášku se dočtete zde) a ti se o dostatečnou hygienu vašeho prádla umějí postarat. Aviváž nepoužívejte - snižuje savost a není vhodná na citlivou dětskou pokožku. Místo ní dávejte ocet nebo roztok kyseliny citronové. Tím se neutralizujete případné zbytky pracího prášku, plenky budou měkčí a Vaše pračka čistší. Takže všestranná spokojenost.

 

jak se starat o pleny (1)

2. Většinu látkových plen můžete sušit v bubnové sušičce.  Jsou potom měkčí a příjemnější, jsou rychleji suché a nevisí Vám věčně všude po bytě. Ale pozor!!! Výrazně jim tím zkrátíte životnost. Do sušičky nepatří separačky, PUL svrchní, AIO pleny ani vlňáčky. Takže sušní v sušičce je čistě na Vás a Vašich prioritách.

 

3. Před praním nezapínejte suché zipy do protisuchů. Použitou plenku zapněte tak, jako byla na dítěti a otočte naruby. Tímto krokem prodloužíte životnost úpletu kolem suchých zipů. Proto ani Retkev už protisuchy na své plenky nevšívá. 

 

4. Patentky rozepínejte s citem tak, abyste omezili jejich vytržení na minimum.

 

5. PUL svrchní kalhotky nechte po použití chvíli vyvětrat a pokud nejsou špinavé, lze je požít opakovaně a prát společně s plenami po 2-3 dnech. PUL nesušte v sušičce ani na topení, neždímejte kroucením.

 

Všechny tyto kroky mám léty prověřené. Příběh o tom, jak jsem začala s látkováním já, jaké peripetie ho provázely a jak mě právě látkování přivedlo k založení značky Retkev naleznete zde. Jak už jsem v úvodu naznačila. Péče o moderní látkové pleny už je opravdu někde jinde než za dob našich matek. Máme kvalitní pračky, na výběr z velkého množství pracích prášků a hlavně obrovskou výhodu v dostupnosti veškerých informací. 

Pokud byste měli jakékoli dotazy ohledně látkových plen a na mých stránkách nenašli uspokojivé odpovědi, neváhejte mi napsat na info@retkev.cz. Velice ráda Vás látkovacími začátky provedu a s čím si budu vědět rady s tím Vám poradím.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení