5 pravidel jak správně pečovat o látkové pleny

Jak pečovat o látkové pleny, aby dlouho sloužily, není žádná věda. Stačí se jen držet následujících pěti pravidel.

 

1. Znečištěné látkové pleny skladujte v uzavíratelné nádobě nasucho a nejpozději třetí den je vyperte. Prakticky to znamená, že počůranou plenu vhodíte rovnou do prázdného kyblíku (bez vody), více znečištěnou plenu zbavíte případného pevného obsahu a opláchnutou, osprchovanou nebo oškrabanou vhodíte do kyblíku. Použití separačních plen Vám práci výrazně ulehčí. Jejich druhy a rozdíly jsem pro vás sepsala zde. Počůrané separačky vhodíte do síťky na praní a můžete je opakovaně vyprat (podle druhu a výrobce - průměrně až 7 krát). Separačku se stolicí likvidujte následujícími způsoby: pokud je stolice řídká a se separačkou tvoří nerozlučnou dvojku, hoďte vše rovnou do komunálu. Je-li pevná složka oddělitelná či odkulitelná, odkulte ji do toalety a znečištěnou separační plenu vyhodíte opět do směsného odpadu. Naprosto nevhodné je separačku vhazovat do toalety společně s nadílkou!!! I přesto, že to někteří výrobci "povolují", separačky do odpadních vod nepatří. Nestihnou se po cestě do čističky rozložit a tam pak dělají nemalé problémy. Po naplnění pračky, nejpozději však třetí den, plenky vymáchejte v samostatném programu bez prášku s odstředěním a následně vyperte na 60°C. Látkové pleny už nemusíte vyvařovat! Věřím, že doma máte plně automatickou pračku a některý z moderních pracích prášků (o volbě vhodného pracího prášku se dočtete zde) a ti se o dostatečnou hygienu vašeho prádla umějí postarat. Aviváž nepoužívejte - snižuje savost a není vhodná na citlivou dětskou pokožku. Místo ní dávejte ocet nebo roztok kyseliny citronové. Tím se neutralizujete případné zbytky pracího prášku, plenky budou měkčí a Vaše pračka čistší. Takže všestranná spokojenost.

 

jak se starat o pleny (1)

2. Většinu látkových plen můžete sušit v bubnové sušičce.  Jsou potom měkčí a příjemnější, jsou rychleji suché a nevisí Vám věčně všude po bytě. Ale pozor!!! Výrazně jim tím zkrátíte životnost. Do sušičky nepatří separačky, PUL svrchní, AIO pleny ani vlňáčky. Takže sušní v sušičce je čistě na Vás a Vašich prioritách.

 

3. Před praním nezapínejte suché zipy do protisuchů. Použitou plenku zapněte tak, jako byla na dítěti a otočte naruby. Tímto krokem prodloužíte životnost úpletu kolem suchých zipů. Proto ani Retkev už protisuchy na své plenky nevšívá. 

 

4. Patentky rozepínejte s citem tak, abyste omezili jejich vytržení na minimum.

 

5. PUL svrchní kalhotky nechte po použití chvíli vyvětrat a pokud nejsou špinavé, lze je požít opakovaně a prát společně s plenami po 2-3 dnech. PUL nesušte v sušičce ani na topení, neždímejte kroucením.

 

Všechny tyto kroky mám léty prověřené. Příběh o tom, jak jsem začala s látkováním já, jaké peripetie ho provázely a jak mě právě látkování přivedlo k založení značky Retkev naleznete zde. Jak už jsem v úvodu naznačila. Péče o moderní látkové pleny už je opravdu někde jinde než za dob našich matek. Máme kvalitní pračky, na výběr z velkého množství pracích prášků a hlavně obrovskou výhodu v dostupnosti veškerých informací. 

Pokud byste měli jakékoli dotazy ohledně látkových plen a na mých stránkách nenašli uspokojivé odpovědi, neváhejte mi napsat na info@retkev.cz. Velice ráda Vás látkovacími začátky provedu a s čím si budu vědět rady s tím Vám poradím.

 

 

Zpět do obchodu