Články

Už jste někdy v obchodě zahlédli někoho, jak si do svého síťovaného pytlíku skládá jablka nebo deset rohlíků? Možná měl shodou okolností dredy a batikované tričko a vy jste si pomysleli "Jemine... co je to za exota... Vždyť už jsme dávno jinde, jsme moderně jiní..." Ale opravdu znamená být moderní a plastoví něco lepšího než být vyčnívající,...

Když už se rodič rozhodne používat na své robě látkové pleny, řeší jaký systém plen, kolik kusů a kolik peněz za ně utratí. Když pominu ekologii a zdraví dítěte (pro mě tedy důležitější pohledy), trochu rozeberu tu finanční stránku věci.

Pozvat si do vlastního domu hada, hřát si ho na prsou a nechat ho, aby sklidit veškerou slávu...? Rozuměj... (nabízet na vlastním ešopu jinou/známější/možná lepší značku látkových plen a dětského oblečení...)? A pozorovat, jak ze skladu mizí ty krásné UNUO plenky a doplňky zatímco na Retkví Cestovky se na policích už dlouuho práší...?

Balíte na dovolenou a řešíte pleny...? Vzít jednorázovky či osvědčené látkovky... Odpočinout si a neřešit praní nebo naopak používat zaběhlý způsob přebalování, řešit při tom ale praní a sušení v polních podmínkách... Nedám Vám jednoznačnou odpověď, sama jsem takovýchto situací řešila nespočet a nebudu ze sebe dělat ortoxní látkařku, ano... často...

Separační pleny se vkládají do plenky jako nejbližší vrstva k dětskému zadečku. Usnadňují manipulaci s použitou plenou a udržují zadeček déle v suchu. Na trhu je ale velké množství druhů a výrobců. Jak se v nich zorientovat a které vybrat?

Během letošního ročníku TOPu jsem pořádala hned několik propagačně-osvětových akcí. Konalo se opěvování látkovek, vyzdvihování nechemické kosmetiky - předváděla jsem výrobu domácí zinkovky, dotkli jsme se Zero waste životního stylu a na workshopu Šití plen upcyklací jsem předala něco málo z mých zkušeností při šití recyplen.