Retkev dělá látkování dostupnějším

Když už se rodič rozhodne používat na své robě látkové pleny, řeší jaký systém plen, kolik kusů a kolik peněz za ně utratí. Když pominu ekologii a zdraví dítěte (pro mě tedy důležitější pohledy), trochu rozeberu tu finanční stránku věci. 


"Je to velmi dikutabilní téma, ale celkově je ale pravděpodobné, že používáním látkových plenek ušetříte značnou částku. Podle našich propočtů utratíte maximálně polovinu peněz, které byste utratili za jednorázové plenky.

Pravda je, že hodně rodičů používá kombinovanou metodu (látkové plenky na doma, jednorázové na cesty). Na druhou stranu náklady na látkové plenky rapidně klesají, pokud plenky použijete pro víc dětí, na další děti totiž nemáte téměř žádné vstupní náklady. Dnes už se použité plenky dají lehce prodat někomu dalšímu díky dobře fungujícím internetovým bazarům, takže část ceny se vám vrátí. Navíc s plenkami většinou perete i jiné miminkovské prádlo, které byste prali stejně. Do rozpočtů na látkové plenky by správně měla být zahrnuta i amortizace pračky, ale pro tento údaj nemáme žádné podklady. Podle naší zkušenosti by tato částka neměla přesáhnout 1000 Kč na přebalovací období dítěte, pokud máte kvalitní pračku.

Z výše uvedených důvodů, berte následující rozpočty jako orientační.

Příklady možných nákladů na vybavení

(není započítán výtěžek z případného prodeje v bazaru ani použití plenek na další dítě)


Klasické plenky (čtvercovky)

Cena v Kč - 50 ks plenek - 900 Kč

8 ks kvalitních plenkových kalhotek po 269 Kč - 1252

*6 rolí kvalitních separačních plen po 200 ks - 1200

Plenkové vybavení celkem 3352 Kč

**Náklady na praní za 2 roky (voda, energie, prášek,...) - 2838 Kč

Celkem - 6190 Kč


Vícevrstvé plenky (např. Popolini)

Sada od narození po nočník (24 ks plenek od každé velikosti
+ 3 ks plenkových kalhotek od každé velikosti) 5 800 Kč

*6 rolí kvalitních separačních plen po 200 ks - 1 200 Kč

Plenkové vybavení celkem - 7 000 Kč

**Náklady na praní za 2 roky - 2838

Celkem - 9 838 Kč


Kalhotkové plenky (nudně jednobarevné -např. Popoliny)

20 ks kalhotkových plenek 3-16 kg - 5 200 Kč (u barevných, designových plen je to až o 100-200Kč za jeden ks víc)

8 ks kvalitních svrchních kalhotek 2 152 Kč

*6 rolí kvalitních separačních plen po 200 ks - 1 200 Kč

Plenkové vybavení celkem - 8 552 Kč

**Náklady na praní za 2 roky - 2 838 Kč

Celkem - 11 390 Kč


Jednorázové plenky

Náklady na nákup plenek   cca 20.075  

Počítáno přebalování 5-6 x denně po dobu 2 let, cena 5 Kč za plenu. Údaje pochází z malého průzkumu mezi maminkami. Některé přebalují více, některé kupují levnější plínky než za 5 Kč, ale na tomto průměru jsme se shodly. Počítá se s tímto praním:

První 3 měsíce 1x za 2 dny, potom 1x za 3 dny do 2 let, tj.258 praní
voda - 60 l = 0,06 m3 vody (vodné - 20,9, stočné - 18,55 - celkem - 39,5 Kč/m3) = 2,37 Kč na jedno praní
elektřina - 1,1 kWh (3,42 Kč/Kwh) = 3,76 Kč na jedno praní
prací prášek - cca 5 Kč na 1 praní
celkem náklady na jedno praní cca 11 Kč

Náklady na praní za 2 roky 258 x 11 = 2838 Kč"

Vypůjčeno z: https://www.tydenopravdovychplen.cz/news/jednorazove-vs-latkove-pleny-bamboolik/


JE TEDY JASNÉ, ŽE S LÁTKOU ZNAČNĚ UŠETŘÍTE... ALE TAKÉ JE STATISTICKY DOKÁZANÉ, ŽE LÁTKOVÁNÍ JE NÁVYKOVÉ!!! BARVY, VZORY A NOVÉ SYSTÉMY VÁM KOLIKRÁT NEDAJÍ SPÁT A VY KUPUJETE, ZKOUŠÍTE A ZASE KUPUJETE... A látkování už se najednou stává ekonomicky nerentabilní. Tohle já vyřešit neumím, ale nabízím docela schůdnou variantu hezkého a lákavého látkování. 

Moje Retkví plenky navrhuji tak, aby byly lákavé, ale zároveň cenově dostupné. Používám například látky 2. jakosti (mnohdy s vadou pouze v jednom místě), které ale nemají vliv na kvalitu plenky! Nepoužívám sice nejmodernější barevné designové úplety, ale i přesto jsou mé plenky barevné a hravé. U svrchních plen využívám kombinaci jednobarevného a barevného pulu. Pleny jsou tak na pohled veselé, ale šev je schovaný tak, aby nezpůsoboval provlhání...

Samozřejmostí je zužitkování látek do úplně nejmenších zbytečků... I tímto využitím materiálu mohou být pleny prodávány za příznivější cenu. 

Ale zase... Nejsem žádná průkopnice, takto s materiálem nakládá většina výrobců, ale moc se tím nechlubí. Museli by obhajovat své ceny... Já jsem holt špatný obchodník a jdu s kůží na trh... A pokud bych mluvila o recyplenách, které šiji na objednávku, budeme s penězi mnohem, mnohem níž. Recypleny cestovky jsou moje nejoblíbenější pleny, mám radst, při jejich šití i používání. Ale zase chápu, že takový způsob látkování není pro každého... 

Takže, ať utrácíte nemalé peníze za vzory anebo počítáte koruny a látkujete zděděnými čtverci, je to skvělý a já i Zemička máme radost!